Status: Hádka s príbuzným

Neharmonické domáce prostredie je ako bolesť hlavy alebo zuba. Úplne človeka paralyzuje a vzhľadom na náš nízky prah citlivosti na stres nás vie priamo odrovnať. Ide o prostredie plné hádok, konfliktov, výmien názorov, nekompatibilných životných štýlov a pováh ľudí, ktorí spolu žijú, no nemajú k sebe zvlášť blízko.  Všetci v domácnostiach, a to aj v prevažne harmonických, si občas lezieme na nervy a pohádame sa. Na zvýšenie hlasu sa nájde raz dôvod tu, inokedy zase inde. Ako hádku s príbuzným prežiť?

Najlepšími metódami sú nechať sa liečiť časom. Nikdy, ale nikdy nezotrvávať v “pohádanom stave”, teda robiť sa urazeným. Lebo čím dlhšie spolu nerozprávame, tým sa je náročnejšie zmieriť.  To hovorí zo mňa vlastná skúsenosť. Často tiež pomôže drobné prerušenie vedomia spánkom, alebo nechať veci ležať ľadom, takže o pár hodín z človeka vyprchá ten akýsi pocit neznášania a zrazu dokáže s príbuzným hovoriť, akoby sa takmer nič nestalo. Dôležité je tiež nezveličovať, nerozoberať detaily, nepertraktovať si v hlave možné iné scenáre vývoja celého sporu. V pokoji treba dýchať s umelo predlžovaným výdychom, a to na stimuláciu parasympatického nervového ústrojenstva, čím organizmus odbúrava prebytočné napätie. Ja osobne sa po hádke na 2 hodinky utiahnem do seba, posmútim si pri hudbe. Alebo to vyspím na pár desiatok minút. Najviac mi pomáha nechať vec tak, nech sa vyrieši sama. A vskutku! Už po 2 hodinách je všetko akoby ok. Ten typický pocit neznášania zmizne a vzťahy sa dajú znovu úspešne budovať.  Nedajme sa odradiť disharmóniou vo vzťahoch s príbuznými. Často treba ich blízkosť a prirodzenú lásku postupne objavovať a nejako ich spoločne do vzájomného vzťahu vťahovať. Pokiaľ sa budeme snažiť vždy vychladnúť a umelo si ponechávať na vychladnutie dostatok času, počas ktorých spor necháme takpovediac uležať, tak naše vzťahy prežijú zemetrasenia bez väčších zaváhaní. K tomu Vám želám, drahí čitatelia, mnoho vnútorného mieru a pokoja! 
 

 

1738 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť

Author: Matej

1 thought on “Status: Hádka s príbuzným

  1. Pekný článok. Veľmi sa mi páčila poznámka hneď v úvode – nepredlžovať urazenie. Tiež mám s tým osobné skúsenosti a je to fakt zhubné. Ale tiež je pravda, že po silnom pocite ublíženia nemám hneď chuť prísť späť A preto aj liečenie časom je niekedy nutné. Asi tie 2 hodinky fakt aj stačia. Osobne nemám rád ak sa pohádame v posteli A necháme to cez noc bez rečí, vtedy mám pocit, že to bola premarnena noc :(

Comments are closed.