Stal som sa otrokom kofeínu!

Drahí čitatelia, pôvodne som túžil napísať článok o tom, ako kofeín dokáže perfektne pomáhať a kompenzovať naše psychiatrické neduhy a najmä negatívne príznaky schizofrénie. Avšak v súčasnosti nastoľujem celkom nový a iný trend.

Môj príbeh s kofeínom sa začal niekedy okolo roku 2009, kedy som začal piť energetické nápoje, nakoľko mi vtedy kávy nechutili. Moja výkonnosť sa začala sporadicky zlepšovať a po hospitalizácii v roku 2010 som nastúpil cestu postupného oslobodzovania sa od “doby temna” (v ktorej som sa nevedel dostať do remisie). V priebehu 2 rokov (2010-2012) som akosi doštudoval na bakalára, pričom moje dávky energy drinkov sa zvýšili nebadane na 2-3 plechovky denne. V roku 2013 som nastúpil do nového zamestnania, a práve tam sa roztočil pravý kofeínový kolotoč – 2 litre kofoly, liter energeťákov a nejaké tie 2 kávy, a to všetko na dennej báze! Myslím si, že som prijímal aj 450 až 550 mg kofeínu denne, pričom tristovka by sa nemala vskutku prekračovať.

Neskôr som mal viacero pokusov o vysadenie, pretože mi takýto životný štýl priniesol aj negatíva. Prvé dva roky (2013-2015) to bolo naozaj super. Kofeín mi úplne odstránil mínusové príznaky schizofrénie, necítil som žiadnu únavu z liekov a bol som produktívny, takže som zvládal v kombinácii so zamestnaním aj externé magisterské štúdium humanitnej vedy. Problémy sa však vlečú od roku 2015, kedy mi obrovské množstvá kofeínu spôsobujú paradoxne únavu, nesústredenie, búšenie srdca. Stredné dávky, teda asi 300 mg, mi však nepomáhajú, sú slabé. A nízke dávky, trebárs 150 mg (teda nejaké 2 kávy), to ide o tak nízke dávkovanie, že ma pri ňom veľmi bolí hlava a dochádza k abstinenčným príznakom.

Naposledy som pred nejakým krátkym časom úspešne zavŕšil mesiac bez energeťákov. Potom som sa k nim vrátil, aby som následne opäť zistil, že sa takto už nedá ďalej pokračovať. Rozhodol som sa s kofeínom bojovať a odstrániť ho zo svojej životosprávy, pričom sa nebojím ani tak absťákov, ale skôr dlhodobého chronického poklesu výkonnosti, navýšeniu únavy, zhoršeniu nálady a neschopnosti zvládať 2 úväzky (školu+prácu).

Som 4. deň bez kofeínu, štvrtok 27.10.2016 bol môj prvý čistý deň po dlhšej dobe. Podľa minulých skúseností s vysádzaním by ma mala bolieť hlava len nejaké 4 dni, čiže dnes by ma mala prestať. Tak uvidím, veľmi v to dúfam, lebo už nepomáhajú ani ibalginy, ani panadoly. Čo sa týka únavy, je akási štandardná, ale je pravda, že sa mi menej chce do činnosti, som menej proaktívny, skôr si volím počas súčasného víkendu pasivitu.

Dám Vám, priatelia, vedieť, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej a či sa naozaj oslobodím

Držme si palce. 

matej 

 

788 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť

Author: Matej