Postoj človeka

Závratná téma: Postoj človeka

Súčasťou liečebnej terapie schizo-pacienta je nepochybne aj psychologický koučing. Ide trebárs o psychoterapiu, v ktorej človek-klient formuje svoje myslenie a postoje spod patologického zovretia smerom k vnútornému oslobodeniu a duševnej úzdrave.
 
Avšak žiadna takáto terapia nemôže byť dozaista úspešná, pokiaľ sám pacient nepretvorí svoj postoj jednak k vlastnej liečbe, a jednak postoj k rôznym svojim životným skúsenostiam, ktoré ho trápia či limitujú. Obvykle sa práve klinický psychológ-kouč snaží o ovplyvnenie pacientovho postoja žiaducim smerom. Niekedy sú však pacienti v tejto situácii prekvapení a zaskočení, lebo systematické úsilie o zmenu postojov sa začína často prvotným naformulovaním cieľov danej psychoterapie. Pacient však zvyčajne ani nevie, čo chce konkrétne terapiou dosiahnuť – jednoducho len by chcel všeobecnú pomoc, aby mu bolo lepšie. Tento fenomén vie šikovný psychoterapeut pomerne dobre zvládať.
 
Horšou však je skúsenosť, keď si pacient nepraje priznať, že mnoho zo svojich trápení je spôsobených jeho vlastnými postojmi k danej veci. Treba teda vykročiť v terapii schizo-pacienta dvomi smermi. Jedna stránka je pôsobenie profesionálneho psychológa, druhá stránka je pacientova svojpomoc. A práve otázka svojpomoci v rámci tzv. autopsychoterapeutického účinku (psychologické pôsobenie na seba samého, sebavýchova) sa stáva predmetom novej závratnej témy. Témy o kľúčovej úlohe postoja človeka k veciam, ktoré ho trápia či zaťažujú.

 

 

1359 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť