Pomaly znižujem lieky…

Končí mi druhý týždeň, odkedy mi psychiatrička umožnila zníženie medikácie (15. mája). Namiesto pôvodnej dvadsiatky antidepresíva Escitil užívam desinku a Orfiril Long (stabilizátor nálady) si dávam už len 500mg ráno a 1000mg večer (namiesto 1000mg-0-1000mg). Anxiolytikum Spitomin mi lekárka vysadila a antipsychotikum Invegu mám ponechanú v šestkovej sile. Mám prisľúbené ísť neskôr na trojkovú silu, pričom určite si už mesiac od zníženia, teda 15. júna, môžem aj večer znížiť Orfiril Long na 500 mg z tisícky. 

Uplynulé 2 týždne som sa nemal nejako zvlášť horšie, než kedykoľvek predtým za “zvýšených liekov”. Mimoriadnosťou boli iba “stavy” v minulú stredu, kedy som sa zrútil na gauč a vyplakával som do noci, triasol som sa od napätia a bol som veľmi negatívny. A druhou mimoriadnosťou bola spánková paralýza v tento týždeň, kedy sa mi snívalo, ako ma posadol diabol, trhal mi vlasy, pričom ja som si uvedomoval samého seba, aj svoj byt, aj tmu, ale nemohol som sa hýbať, lebo mozog v REM fáze “vypína” vôľou ovládateľné svalstvo. Okrem týchto ťažších skúseností sa mi nálady držia na dobrej úrovni, pričom ak depresívniem alebo “negatívniem”, tak len v dôsledku bežných stresových podnetov na pár desiatok minút. A to je záležitosť, ktorá so mnou v mojom duševne žila aj predtým, keď som lieky znížené nemal.  Zvýšenie frekvencie “stavov” alebo depresívnych výkyvov neevidujem. V práci sa relatívne darí, povinnosti odsýpajú, pričom vyskytuje sa iba únava a demotivácia, ale zatiaľ vždy viem prečo – väčšinou kvôli dobrovoľnému ponocovaniu a/alebo kvôli počasiu. 

Veľmi sa teda teším, že situácia postupuje vlastne dobre. Zatiaľ sa držím. Uvidím, ako sa budem držať ďalej, trebárs po znížení stabilizátora na 500-0-500 a Invegy na 3 mg.

Jedného ďalekého dňa by som rád znížil lieky takmer úplne, až úplne, a bol len na suplementoch, ako napr. súčasné béčkové vitamíny a magnézium. Tiež podpora kofeínom hrá u mňa dôležitú úlohu (zväčša jeho prísun zabezpečujem tabletkami Cofi-Tabs, v priemere 4 tbl. denne).  Neviem ale, ako by som takú situáciu v mozgovni zvládol, predsa len nejde o prechladnutie. Verím však, že šanca tu je a mám dobre našliapnuté. Zostávam preto dúfať a snažiť sa. 

Ďakujem Vám za prečítanie. 

 

280 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť

Author: Matej