Nové pokusy znižovať dávkovanie liekov

V súčasných týždňoch sa usilujem znížiť dávkovanie liekov. To znamená, že namiesto užívania antidepresíva Escitil 10 mg (1-1-0), stabilizátora Orfiril Long 500 mg (1-0-1) a Xeplionu 75 mg raz mesačne užívam teraz Escitil 10 mg len 1-0-0, teda raz ráno, ďalej Orfiril Long 500 mg tiež len raz ráno. Depotná injekcia Xeplion zostala ešte nezmenená. Anxiolytiká mám vysadené zhruba od začiatku augusta 2015 s tým, že postupné znižovanie anxiolytík (naposledy Neurolu) som realizoval v období mája až júla.

Je pozoruhodné, ako mi zaujímavo prospela “politika” mojej psychiatričky a jej sestričky. Totiž nechceli mi predpisovať anxiolytiká v takej miere, na akú som bol zvyknutý u bývalého lekára. Predtým som užíval rôzne anxiolytiká každý deň, napr. naposledy Neurol aj 2 tabletky denne. Vysvetľoval som si to nutnosťou redukovať svoju sociálnu úzkosť a flush. Nová ambulancia, do ktorej som vstúpil vo februári 2015 sa však na takéto užívanie nepozerala s dôverou. Predpisovali mi to tak, že som postupne bol nútený redukovať príjem anxiolytík. Začal som si šetriť, aby som ich mal v prípade prudkej trémy v škole alebo rôznych nástrah na ulici. Ako išli týždne, nebadane som si dal Neurol sotva raz za 7 dní. V júli iba raz-dvakrát mesačne a od augusta už vôbec žiadne anxiolytikum dodnes. 

Priznám sa, že občas mi chýbajú, lebo som niekedy roztrasený, nervózny, podráždený, alebo ma chytá v ostatných dňoch spomínaná sociálna úzkosť na ulici, v práci a podobne. Naďalej sa však svojich drobných zásob Neurolu v šuplíku stola úspešne nedotýkam. S odstupom času vnímam prístup mojej psychiatričky ako zaujímavý, lebo ma v konečnom dôsledku úplne zbavil anxiolytík. Tie som užíval takmer každý deň asi 8 rokov a vystriedal som asi všetky najznámejšie benzodiazepíny. 

Momentálne sa sústredím na zníženie antidepresíva Escitilu a stabilizátora Orfirilu Long. Escitalopram je liek, ktorý vo mne prebudil nové idey, nové nádeje, urobil zo mňa živú bytosť. Zbavil ma pesimizmu, negatívneho zmýšľania, sociálnej úzkosti, fóbie, vyhýbavosti voči ľuďom, depresie a emočnej nestability. V histórii mojej liečby (od r. 2005) je to zatiaľ najúspešnejšie antidepresívum.  Dlhý čas, asi 3 roky, som užíval 20 mg denne (10 mg ráno, 10 mg na obed). Súčasná lekárka má názor, že je to veľká dávka, takže súhlasí s jeho redukciou aspoň na 15 mg denne, prípadne iba 10 mg denne. Momentálne som neoficiálne práve na desiatich miligramoch. Stávalo sa mi v práci, že často obednú dávku vynechám, zabudnem. Preto rozhodnutie, že si obednú dávku tento raz nedám úmyselne, nebolo náhle. Desať mg užívam asi 2 týždne, pričom cítim určité zhoršenie – emočné výkyvy, depresívne rozlady, flush, tréma, prejavy sociálnej fóbie). Tieto symptómy sledujem úpenlivo a som prichystaný pri veľmi vážnom zhoršení opäť nastúpiť na 20 mg, alebo 15. Zatiaľ ešte bojujem… 

Orfiril Long sme s lekárkou najprv znížili v prvej fáze z dávkovania 500 mg ráno a 1000 mg večer na dávkovanie 500 mg ráno a 500 mg večer. V súčasnosti neoficiálne užívam len 500 mg ráno. Pravdepodobne mi takto klesne hladina valproátu v krvi pod terapeutickú úroveň. Mám však záujem, ak by nenastalo dlhodobo aspoň pol roka, obnovenie cyklotýmie alebo bipolarity, vysadiť tento liek úplne. A byť tak len na skvelom escitaloprame a kvalitnom paliperidóne (Xeplion).

Vízia je taká, že by som raz aj Xeplion znížil na 50 mg, alebo túto injekciu nahradil tabletkami Invegy, nakoľko mi po 5 rokoch pravidelného pichania injekcií tento spôsob terapie začína skôr vadiť. 

Celkovo môj stav hodnotíme s lekárkou ako stabilizovaný, v relatívnej remisii. Sú určité výkyvy a rozladenia stavu, ktoré sa dajú opísať ako prejav reziduálnej schizofrénie, ktorú mi psychiatrička tlačí na recept. To však nie je natoľko vážne, aby sa to nedalo riešiť trebárs psychohygienou, motivačnou literatúrou alebo minimalistickým životným štýlom.  Verím, že by som mohol na nízkych dávkach Escitilu a Xeplionu (alebo Invegy) vydržať dosť dlho. Budem sa o to veľmi snažiť. 

Matej

 

1946 - celková čítanosť 2 - dnes čítanosť

Author: Matej