Kofeín – zbraň proti schizofrénii?

Kofeín vo zvýšenej miere užívam asi 7 rokov, teda zhruba od svojej štvrťstoročnice v piatom roku liečby. Začínal som zistením, že mi energetický nápoj zlepšuje náladu a relatívne mi zvyšuje šance na zvládanie školských povinností, keď som vtedy študoval na bakalárskom stupni humanitný odbor. Mám tým na mysli najmä preukázateľné zvyšovanie koncentrácie, skvalitnenie pamäte a značný ústup kognitívnych príznakov mojej poruchy. Vzhľadom na skvelú účinnosť kofeínu som si naňho veľmi rýchlo zvykol a začal som ním riešiť aj mínusové príznaky, ako aj celkovú únavu z liekov. Prechádzal som následne asi všetkými fázami vyslovenej závislosti – od jedného kapučína denne cez energeťák denne – v čase vrcholu som pil 2-3 litre diétnej kofoly denne, plus liter diétnych energetických nápojov a ešte doma čierny čaj. Celkovo môžem povedať, že kofeín hral v ostatných rokoch u mňa skôr pozitívnu úlohu, nakoľko sa výrazným spôsobom podpísal pod moje úspešné ukončenie magisterského štúdia a nadobudnutie pracovných návykov, vďaka ktorým som už takmer 5 rokov zapojený do aktívneho procesu na trhu práce.

 

Asi najprv zhrniem, čo všetko kofeín vie schizofrenikovi ponúknuť. Určite má v prvom rade antidepresívny účinok a skvalitňuje emócie. Človek po ňom dokáže cítiť pozitívne emócie, zrazu sa už dokáže aj nadchnúť, po dlhom čase cíti motiváciu a chuť niečo robiť. Veci ho vedia už aj baviť a vnútorne interesovať. Kofeín je v tomto aspekte akousi drogou, ktorá aktivizuje (niekto by povedal, že stresuje, burcuje) nervovú sústavu a má významný vplyv nielen vo fyziologickej rovine v odstraňovaní vnímania únavy, ale v určitých vyšších dávkach (300 mg a viac) už dokáže nabiť kladnými emóciami aj v psychologickej rovine celú myseľ ako takú. 

 

Kofeín do značnej miery, najmä v kombinácii s benzoanom sodným ako konzervantom sladidlových umelých nápojov, sa u mňa angažoval aj v oblasti zlepšenia mínusových stavov ochorenia. Tradičné „mínusy“ (ako prázdnota, plochý afekt, žiadne city, neschopnosť tešiť sa, znížené vôľové schopnosti, beználadovosť, syndróm „prežívajúceho robota“), to všetko u mňa kofeín do značnej miery odstraňuje. Voľakedy som bojoval na každodennej báze s tým, že ma nič nebaví a že si neviem k ničomu vypestovať pozitívny vzťah. Zároveň ma táto situácia frustrovala, lebo som chcel, aby ma niečo napĺňalo, no nevydržal som pri ničom viac ako zopár minút. Kofeín mi dodal niečo zvláštne, a síce motiváciu, povzbudil zároveň vôľu a ja som zrazu spoznal „flow“, teda akési prúdenie, kedy človek je tak ponorený do činnosti, ktorá ho baví, že aj zabúda na čas a zabúda sa aj najesť. V súčasnej práci toto „flow“ vďaka kofeínu býva obvyklé – bývam nervózny, keď musím byť obmedzený pracovnou dobou a kvázi-povinnosťou odísť domov. Možno to znie ako fantazmagória, asi aj je, ale je to až také pohrúženie do tej pracovnej činnosti, že „ešte toto chcem urobiť, toto stihnem, toto ešte spravím, juj, ale treba mi ísť aj na záchod, škoda, záchod musí počkať…“ 

 

V súčasnosti sa snažím obmedzovať energetické nápoje, hoci oni majú oveľa väčší potenciál odstrániť na čas mínusové stavy alebo depresívny výkyv, než bežné kofeínové tabletky. Pripisujem to ich obsahu cukru, ktorý je obrovský, a kombinácii rôznych farbív, ktoré môžu mať hyperaktivizujúci efekt najmä na deti a mládež. Nepochybne v diétnych energeťákoch má veľký podiel na odstraňovaní mínusových stavov konzervant benzoan sodný. Hovorí o tom istá taiwanská štúdia (2013), na ktorú odkazujú informácie na anglickej wiki pod heslom „sodium benzoate“. 

 

Ja sa osobne chcem týmto látkam už vyhýbať, pričom uvediem dva dôvody.

 

(1.) Benzoan sodný bol postupne v Británii nahradený v diétnych drinkoch sorbanom draselným a redukuje sa jeho používanie v potravinárstve vzhľadom na podozrenia o jeho potenciálnej škodlivosti na ľudské zdravie. Tento trend vytlačovať benzoan sa šíri naprieč Európou aj ďalej, u nás sa zatiaľ diétne drinky stále konzervujú benzoanom. Tieto skutočnosti sú mi dôvodom pre opatrnosť a v rámci snahy o zdravší životný štýl chcem riziká znižovať, a nie im vychádzať v ústrety.

 

(2.) Množstvá kofeínu nad 300 mg sú mi často zdrojom emocionálnych výkyvov. Trasenie rúk alebo ľahký spánok nie sú až takou prekážkou, skôr naozaj zle vnímam kolísanie nálady a hladiny energie (vitality). Dám si kofeínovú tabletku, resp. aj dve stovky miligramov naraz, aby prišli kladné pocity v zmysle nejakej drogy. To funguje ako taká „šleha“, kedy vystrelím do skvelej nálady a už spomínanej „flow“. Hodí sa to najmä v práci, ibaže to nevydrží celú pracovnú dobu – po pár hodinách prichádza extrémny útlm. Spavosť, demotivácia, pocity prázdnoty, pocity, že ma nič nebaví. Neraz aj pocity podráždenosti alebo smútku, plačlivosť. V práci ma čiastočne už dlhší čas vnímajú ako náladového človeka, ktorý vie niekedy žoviálne a familiárne komunikovať a lietať kade-tade plný energie, a inokedy len tak sedí na stoličke, v podstate mŕtvy, bez života, a zašíva sa. Prípadne má rovno zlú náladu a je buď mĺkvy, alebo dokonca konfliktný.

 

Život bez kofeínu je do značnej miery životom vyrovnanej hladiny energie. Ani priveľa eufórie a vitality, ani vyslovená vyčerpanosť a úpadok nálady. Celkovo môžem potvrdiť, že je tá vyrovnaná hladina energie relatívne nízka, nižšia, než ako by sme si predstavili zlatú strednú cestu medzi eufóriou a skleslosťou. Myslím si, že to majú na svedomí asi moje lieky, ktoré predsa len čiastočne utlmujú a unavujú.

 

Naozaj som napísal pred chvíľkou o živote bez kofeínu akoby z prvej ruky? Áno. Skutočne redukujem kofeín v súčasnosti opäť raz po niekoľkých neúspešných pokusoch o vysadenie. Tie pokusy som realizoval priebežne počas asi aj 2 rokov – nikdy sa mi to nepodarilo, resp. podarilo sa mi prežiť fyziologické absťáky, ale nevedel som sa nikdy zmieriť s tou spomínanou nižšou hladinou energie. Nestačilo mi, že je stála, že je vyrovnaná, bez výkyvov. Chcel som byť vo „flow“ a lietať po pracovisku s vrtuľou v zadku. Uvidím, či ma tento pohľad znovu nezláka, aby som vysadzovanie vzdal.

 

Dnes si dávam jednu tabletku kofeínu (100 mg), keď som spavý, pričom úmyselne ňou necielim pozitívne emócie. Pri stovke sa mi ich dostať na jeho základe ani nepodarí, musel by som si ich dať aspoň tri za deň, pričom ja, keď som si nedal energeťák, tak som si za deň vedel dať aj 5-6 tých tabletiek priebežne počas celého dňa (500-600 mg).

 

Držím sa teraz motivácie, že je pre mňa skutočne dôležitejšie učiť sa čerpať energiu z prirodzených zdrojov v rámci zdravého životného štýlu. A že je pre mňa skutočným pokladom práve absencia výkyvov, hoci to znamená aj čiastočne obnovu plochšieho „robotického“ afektu a nemastnosti-neslanosti v pocitoch. 

 

Môj príbeh s kofeínom v zápase proti ochoreniu pokračuje, ale potrebujem tomuto stimulantu dodať nejaký nový kontext, iné podmienky užívania a iný cieľ. Aby sa kompenzovanie mínusových stavov alebo depresie nestávalo otročením a vyhľadávaním silných kladných emócií a akéhosi umelo vyburcovaného „flow“. Celé to moje prežívanie ružového sveta bolo dosť umelé a umelo chemicky vytvárané. Potrebujem sa znovu spojiť so svojimi pravými pocitmi, nech už sú ochorením akokoľvek hlboko ukryté.

 

Dlhodobo sa usilujem o to, aby som pôsobil na ľudí ako pozitívny človek. No rozdiel je už teraz v tom, že sa ním nechcem stávať umelými povzbudzovačmi. Chcem sa ním stať naozaj, a postúpiť tak v rekonvalescencii ochorenia na nový – verím, že vyšší – stupeň. 

 

334 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť

Author: Matej