Jarná únava

Tired-150x150Sezónne poruchy nálady a výkonnosti sa citlivo dotýkajú aj ľudí so závažnými duševnými poruchami z okruhu schizofrénie. Vzhľadom na dlhodobú liečbu týchto pacientov sú však často sezónne poruchy pod kontrolou, no neraz sa prihlásia o slovo práve nečakane aj napriek medikamentom. Príčiny jarnej únavy, ktorá postupne bude prichádzať, sú interné, aj externé faktory. Rôzne zmeny atmosférického tlaku, chrípkové obdobie, nástup teplých dní a veľmi chladných nocí, prechod na letný čas. I to sú niektoré z prirodzených vonkajších faktorov. Prebudenie prírody sa zrkadlí aj v duševne človeka a v jeho schopnosti udržať si homeostázu vnútorného prostredia organizmu. Totiž každá takáto zmena je naším telom a mozgom vnímaná ako stresor.

Počas zimy sérotonín (hormón šťastia a boja proti stresu) a dopamín (hormón motivácie) zostávajú na útlme. Klesá libido, klesá celková výkonnosť. Naopak, vplyv stresového hormónu kortizolu stúpa vzhľadom na to, že zimné obdobie je sprevádzané rôznymi hrozbami pre náš imunitný a nervový systém. Na jar nastávajú hormonálne zmeny pod vplyvom dlhšieho denného slnečného svitu a vyšších teplôt atmosféry či tlaku. A najmä ženská polovička ľudstva dobre vie, ako hormonálne zmeny vedia rôznorodo ovplyvňovať duševné rozpoloženie človeka. No jarná únava dokáže zložiť aj muža, pričom sa vo všeobecnosti dostavujú symptómy únavy, letargie, demotivácie, ľahkého smútku, nespavosti, alebo naopak premrštenej spavosti. Namiesto čulosti a radosti z jarného prebudenia prírody, sa utiahneme unavení a nevrlí radšej niekam pod perinu. :)

Po zime teda pre vyhnutie sa jarnej únave treba znižovať hladinu prebytočného kortizolu a následne určitým smerom docieliť navýšenie životnej energie a motivácie.

Desatoro svojpomoci v boji proti jarnej únave

  1. Udržujte určitú dennú a týždennú rutinu s mierne progresívnym postupom. To znamená, že napredujte len postupne, netlačte na pílu, rešpektujte svoje hranice a držte sa určitých zabehnutých koľají tak, aby ste sa posúvali vpred k svojim cieľom priebežne, pomaly a systematicky.
  2. Počúvajte svoje telo a svoj biorytmus. Sledujte potrebu fyzickej aktivity a cvičenia, po ktorom Vaše telo volá, keď je dlhšie znudené alebo málo fyzicky podnecované. Chopte sa pravidelne príležitosti venovať sa koníčku alebo iným radostným aktivitám.
  3. Pravidelne popíjajte vodu. Aspoň 2-3 deci za hodinu počas bdenia. Najlepšia je nebublinková. Dostatok vody v organizme je najlepší spôsob boja proti únave. A naopak: nedostatok vody je priamym spúšťačom pocitu vyčerpanosti a bolestí hlavy.
  4. Aspoň tretina z denného príjmu potravy by mala pochádzať z ovocia alebo zeleniny. Jedzte menšie porcie týchto výživných plodín pravidelne a často počas dňa. Dopĺňajte si vitamín B1 doplnkami výživy na stimuláciu nervovej sústavy.
  5. Zabezpečte si dostatok kyslíka – choďte sa vyvetrať na vzduch a aspoň trikrát denne sa na čerstvom vzduchu 10krát zhlboka nadýchnite a vydýchnite.
  6. Využite viac slnečného svitu na jar. Aj 15 minút na slnku dokáže urobiť zázraky a zabezpečiť Vám dostatok vitamínu D prostredníctvom Vašej pokožky.
  7. Pravidelne cvičte strečing a naťahujte si svaly, obzvlášť chrbta, nôh a ramien. Ak máte takú možnosť, podstúpte masáž.
  8. Usilujte sa občas otužovať studenšou sprchou. Vynikajúco to podporuje imunitný systém a občerství telo i dušu.
  9. Snažte sa chodiť spávať v pravidelne rovnakú dobu. Taktiež v pravidelne rovnakú dobu vstávajte do nového dňa. Ak Vám to ochorenie alebo zamestnanie dovoľuje, prísne sa vyhýbajte ponocovaniu alebo inverzii spánku.
  10. Objavte možnosti meditácie, sebaakceptácie a relaxácie tela i ducha.

Zdroj / Ďalšie čítaniehttp://onemindonebreath.com/2014/03/04/12-ways-to-manage-spring-fatigue/
 

 

939 - celková čítanosť 1 - dnes čítanosť

Author: Matej